modelarstwo

Tkanina szklana – wszystko w pigułce

Tkanina szklana, niezbędnik do wszelkiej maści w kategorii akcesoriów modelarskich.

Tkaniny szklane to włókna chemiczne które pozyskiwane są ze szkła wodnego w niektórych sytuacjach czasami też ze stopionego szkła. Owe rozwiązania są wykorzystywane w modelarstwie od stosunkowo niedawna.

Tkanina szklana jest wykorzystywana jest do produkcji laminatów, poprzez zbrojenie żywic epoksydowych oraz poliestrowych, dzięki materiałom termo i elektroizolacyjnym zawartym w składzie nadaje się do produkcji specjalistycznej odzieży ochronnej jak i w produkcji barier ochronnych oraz koców gaśniczych.

Najważniejsze cechy owych tkanin to:

  • wolne przesycanie.
  • przepuszczanie powietrza w trakcie laminowania.
  • dobre dopasowanie do form.

Znajduje zastosowanie przede wszystkim w modelarstwie ale nie tylko, ponieważ jest również używana w następujących branżach : motoryzacja, lotnictwo, odlewnictwo, budownictwo, szkutnictwo oraz w elektrotechnice i energetyce.

Czym charakteryzuję się tkanina szklana?

Przede wszystkim jest produkowana z włókna szklanego przez wyspecjalizowanych ludzi od renomowanego producenta akcesoriów w dziedzinie modelarstwa. Ponadto :

  • najwyższa jakość tkanin o ogromnej wytrzymałości.
  • stworzona specjalnie do użytku wraz z żywicami epoksydowymi.
  • możliwość pomalowania niemal każdej tkaniny.
  • dzięki swoim unikalnym właściwościom doskonale odwzorowuje pożądane kształty zamierzonych efektów.

Tkaniny są sprzedawane najczęściej w opakowaniach 33 do 110 (g/m2 2m). Jest stosowana do modelarstwa a szczególnie do wykonywania kadłubów od wewnętrznej strony, oraz miejsc narażonych na ewentualne przeciążenia modeli łodzi, samolotów czy helikopterów. Jak to działa? Nasycenie tkaniny żywicą epoksydową spowoduje jej stwardnienie, dzięki temu powstanie kawałek twardej skorupy. Tkaninę szklaną należy nakładać grubymi warstwami, tworząc z tego coraz to grubszą konstrukcję. Świetnie nadaje się również do laminowania.

Podsumowanie.

Tkanina szklana do bardzo przydatny element do wielu dziedzin, od modelarstwa aż do energetykę.