Remont

Sposoby na tani remont

Czasami zdarza się, że potrzebujemy odświeżyć swoją przestrzeń, ale nie możemy lub nie chcemy wydawać na to dużych pieniędzy. Jest sporo sposobów na tani, niskobudżetowy remont.

Remont po kosztach

Jednym ze sposobów na tańszy remont jest zrobienie wielu rzeczy samemu.

Najwięcej pieniędzy na remoncie zaoszczędzimy, jeśli postaramy się zrobić większość rzeczy sami lub z pomocą rodziny i przyjaciół. Co prawda należy się liczyć z tym, że roboty wykonane przez amatorów nie będą zrobione tak dokładnie i nienagannie jak te wykonane przez fachowców, ale oszczędność i wartość emocjonalna powinny nam wynagrodzić nieidealne gładzie lub krzywy silikon przy wannie.

Zatrudnijmy fachowców tylko tam, gdzie to absolutnie niezbędne czyli elektryków, hydraulików i monterów gazu. Jeśli nie znamy się na tych instalacjach nie próbujmy zabierać się za nie sami w imię oszczędności – to nie tylko grozi remontową katastrofą, ale jest także zwyczajnie niebezpiecznie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy sami wygładzili czy pomalowali ściany a także położyli panele czy wykładzinę elastyczną.

Aby zaoszczędzić na materiałach budowlanych, po pierwsze popytajmy znajomych o resztki pozostałe z ich remontu. Tym sposobem możemy zdobyć kafelki lub farby do pomalowania ścian czy mebli. Starannie oglądajmy gazetki marketów budowlanych i wybierajmy materiały w promocji, sprzedawane z dużym opustem cenowym. Szczególną uwagę zwróćmy na białą farbę do ścian. Jest nie tylko najtańsza, ale także idealnie wpisuje się w modny styl skandynawski. Jeśli potrzebujemy nowej podłogi, wybierzmy panele, które można kupić w niskiej cenie lub nowoczesną wykładzinę elastyczną. Obecne wykładziny nie mają wiele wspólnego ze staroświeckim linoleum, a dzięki nim można uzyskać naprawdę interesujące efekty wnętrzarskie.

Chcąc zaoszczędzić, ograniczmy ilość  kafelków w domu do minimum, nic nie stoi na przeszkodzie aby całkiem nich zrezygnować. W okolicy wanny czy kuchennego zlewu równie robrze sprawdzi się wodoodporna farba – równie efektowna tańsza od glazury.

Oszczędzaj na wyposażeniu

Również poszukując mebli i sprzętów możemy sporo zaoszczędzić. Po pierwsze wszędzie tam, gdzie to możliwe szukajmy sprzętów używanych. Najłatwiej jest w wypadku mebli, ponieważ można je kupić naprawdę w dobrym stanie lub odnowić tanim kosztem.

Od lat panuje też moda na przedmioty w stylu retro wiec możemy bez problemu postawić w domu meble po babci bez szkody dla efektu końcowego. Meble można także oddać do tapicera bądź bez problemu przemalować niedrogą farbą akrylową. Na rynku dostępny jest też szereg efektownych i niedrogich oklein do mebli. Po oklejeniu lub pomalowaniu oraz ewentualnej wymianie uchwytów, każdy mebel zyskuje nowe życie. Trochę trudniej jest zdobyć używane sprzęty typu kuchenka czy lodówka, ale nie jest to niemożliwe. Przeszukajmy lokalne gazety i portale ogłoszeniowe. Trafiają tam nawet całkiem nowe używane sprzęty, na przykład w wypadku, kiedy ich poprzedni właściciel zdecydował się na wyposażenie kuchni w zabudowie i pod wymiar.

Pamiętajmy, że urządzając mieszkanie, nie musimy robić tego raz na zawsze. Czasem warto postawić na tanie, niemal prowizoryczne rozwiązanie, aby zacząć zbierać fundusze na droższy remont i ostateczne wyposażenie, które będzie z nami na lata. Najgorszym rozwiązaniem jest na przykład wybór w imię oszczędności tanich kafelków, które nam się podobają oraz najtańszej, nietrwałe armatury która nam się zaraz zepsuje zamiast efektownego rozwiązania z pomalowaną ścianą i  tanią zasłonką prysznicową na drążku, które po dwóch latach łatwo będzie usunąć i zastąpić docelowym rozwiązaniem.