czerń
Remont

Przygotowanie ścian do malowania – jak to zrobić?

Proces remontowania mieszkania czy wykańczania pomieszczenia w stanie surowym jest niezwykle żmudny i wymaga pewnej wprawy. Na pewno warto pamiętać, by przed nakładaniem farby na ścianę, przygotować ją odpowiednio, by nie tylko krycie było lepsze, ale także, by sama czynność była przyjemniejsza i dokładniejsza. Zatem, jak przygotować ściany do malowania?

Podłoża

Generalnie mamy dwa rodzaje podłoża – zamalowane ściany, które należałoby odświeżyć i podłoże surowe. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest ściana. Jeśli mamy do czynienia z próbą odmalowania pokoju na inny kolor, należy pozbyć się starej farby lub przygotować podkład pod nową. Na początek warto byłoby przygotować ściany na równo. Jeśli widać jakieś zacieki lub farba gdzieś odchodzi, warto ją zdrapać lub zerwać w częściach, a w tym miejscu delikatnie wygładzić. To samo z ubytkami, które należy najpierw zaszpachlować, a następnie wygładzić. Nie musimy gładzić całej ściany, jeśli była już raz malowana, ale warto przygotować się na konieczność położenia jeszcze jednej warstwy farby dodatkowo.

oczy

Ściany

Jeśli jednak podłoże jest surowe (jak np. bloczki), znaczenie ma jego struktura. Jeśli jest to tynk, należy go najpierw wygładzić. W tym celu należy nanieść gładź na ścianę i dokładnie ją wyrównać. Po wyschnięciu trzeba będzie zeszlifować i nanieść drugą warstwę gładzi. Po zeszlifowaniu powinna powstać gładka powierzchnia. Dopiero wówczas możemy przejść do gruntowania. Gruntowanie można wykonywać przy pomocy samego gruntu, ale także za pomocą rozpuszczonej farby w gruncie. Ta opcja jest jednak przeznaczona tylko dla farb białych. Z kolei w przypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych, często nie trzeba ich nawet gładzić lub tylko przejechać jedną warstwą. Oczywiście nie wolno zapominać i w tym wypadku o gruncie.

wall

Farba

Jak nakładamy farbę? Zawsze w jedną stronę i zawsze ruchem powolnym, ale zdecydowanym. Warto pamiętać, żeby nie nakładać zbyt dużej ilości farby na wałki, by nie pozostawiała ona nietypowych, charakterystycznych kształtów. Warto także uważać na farbę ściekającą, gdyż po wyschnięciu pozostawi ona nieestetyczny, nieelegancki ślad.

Przygotowanie

Przygotowując ściany do malowania, wiele zależy od tego, jakie podłoże chcemy pokryć. Ściany wygładzone, zagruntowane najlepiej będą pokryte i najmniejsza ilość farby będzie musiała być użyta. Z kolei przy starej farbie, którą chcemy tylko zamalować, będziemy musieli użyć dodatkowych warstw, by dobrze przykryć wszystkie prześwity.