Urządzanie wnętrz

Projektowanie ogrodu – od czego zacząć?

O posiadaniu ogrodu marzy zdecydowana większość osób, które mieszkają na wsi lub poza miastem. Zanim jednak zdecydujemy się na urządzanie ogrodu, musimy najpierw go zaprojektować. Warto zatem byłoby dowiedzieć się, na co należy zwrócić swoją uwagę. Dobrze zaprojektowany ogród z dużym prawdopodobieństwem spełni oczekiwania nasze, jak i odwiedzających nas gości. 

Przygotuj teren 

Jeżeli zależy nam na posiadaniu własnego ogrodu, musimy odpowiednio przygotować przestrzeń, jaką dysponujemy. Zastanówmy się więc nad tym, jak dużą jej część możemy przeznaczyć na ogród. Następnie, postarajmy się zaplanować prace, których przeprowadzenie będzie niezbędne. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wyrównanie terenu. Zazwyczaj trzeba go także przekopać. Na tym oczywiście nie koniec. Jeżeli marzy nam się w ogrodzie sadzawka, będziemy musieli wybrać i przygotować dla niej odpowiednie miejsce. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią na ogród, lepiej jednak nie decydujmy się na oczko wodne. Stracimy wówczas sporą część przestrzeni, którą moglibyśmy przeznaczyć na przykład na cele rekreacyjne – https://zielonechwile.pl/zakladanie-ogrodow-wroclaw/.

Wybierz styl ogrodu 

Zanim zabierzemy się za wybieranie i sadzenie poszczególnych roślin do ogrodu, powinniśmy zastanowić się nad tym, w jakim stylu go urządzimy. Niektórym do gustu przypadnie styl wiejski, określany także mianem rustykalnego. Inni będą jednak woleli uporządkowany ogród w stylu angielskim. Nie zabraknie również osób, które zapragną mieć wokół swojego domu mnóstwo roślin w stylu dalekowschodnim. Jeżeli ciężko jest nam samodzielnie podjąć decyzję odnośnie tego, jaki styl ogrodu wybrać, skorzystajmy z rady doświadczonego projektanta ogrodu. Przedstawi nam on zalety oraz wady poszczególnych stylów aranżacyjnych. Warto byłoby zadbać o to, aby klimat ogrodu współgrał z wyglądem zewnętrznym naszego domostwa.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Jeżeli wybierzemy już styl swojego ogrodu, będziemy mogli przejść do projektowania wyglądu poszczególnych rabat. Musimy zatem zastanowić się nad tym, jakie konkretnie rośliny chcemy mieć w pobliżu swojego domu. Zapewne będą to nie tylko kwiaty, ale również drzewa i krzewy. Być może, część z nas zdecyduje się na niewielki sad lub ogródek warzywny? Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ogród powinien wyglądać harmonijnie. Jeśli chcemy w nim odpoczywać, dobrze byłoby pomyśleć o zaprojektowaniu przestrzeni do rekreacji. Możemy zdecydować się na zakupienie mebli ogrodowych w postaci ławek, huśtawek czy krzeseł ze stołami. Dobrze byłoby również pomyśleć o jakimś oświetleniu. 

Więcej: Projektowanie Ogrodów Wrocław