Jeśli poprosimy dziecko aby narysowało nam dom, z pewnością nie zapomni narysować mu dachu. Tak, każdy dom aby mógł spełniać swoje funkcje musi być czymś zabezpieczony od deszczu i innych opadów atmosferycznych, a także wszelkimi czynnikami środowiskowymi mogącymi wpływać na bezpieczeństwo mieszkańców. Dotyczy to również wiatru, kurzu oraz słońca, które latem może szczególnie dać się we znaki. W zależności od projektu domu dach może mieć różne kształty. Jeśli dom jest niski, parterowy skosy nie będą zbyt mocno nachylone. Jeśli jednak już w budynku zdecydujemy się na wykonanie piętra z poddaszem musimy się liczyć z większymi skosami. W zależności od kształtu dachu mamy do wyboru różnego rodzaju pokrycia dachowe. Należy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje pokryć pasują do każdego dachu. Należy o tym pamiętać już na etapie projektu.
Papa od wielu lat niezawodna
Papę dachową wykorzystuje się głównie do pokrycia dachów płaskich, tam sprawdzi się najlepiej. Wełna jest odpowiednią opcją na ocieplenie dachu. W latach 70-tych i 80-tych papa była jednym z najczęściej stosowanych pokryć dachowych, ze względu na panujące wtedy trendy dotyczące architektury. Domy w kształcie kostek z płaskimi dachami były idealne do stosowania papy. Było to rozwiązanie tanie i skuteczne. Również budowane wtedy bloki z wielkiej płyty kryte były papą. Czy jednak tylko płaskie dachy mogą korzystać z tej formy pokrycia? Okazuje się, że niekoniecznie. Jeśli zadbamy o właściwe połączenia mechaniczne oraz odpowiednie podkładki chroniące materiał przed uszkodzeniem, czyli w tym przypadku rozerwaniem, możemy sobie pozwolić na wykorzystanie papy na skośny dach. Niezwykle ważne jest w tym przypadku aby została ona profesjonalnie położona. Dotyczy to zarówno odpowiedniego przygotowania podłoża jak i umiejętności ekipy montującej.
Zalety papy
Oprócz tego, że jest bardzo trwałym pokryciem dachowym dużą zaletą papy jest to, że jest ona stosunkowo tanim materiałem kryjącym dachy. Ponadto jest dostępna w większości hurtowni i składów budowlanych. Jej oferta jest różnorodna w zależności od rodzaju mieszanki z jakiej została wykonana. Głównymi składnikami papy są folia adhezyjna, asfalt, osnowa i posypka mineralna. Folia adhezyjna odpowiada za to aby papa w rolce się nie sklejała. Asfalt jest elementem, dzięki któremu papa zyskuje odporność i żywotność. Kolejny składnik, czyli osnowa spełnia właściwości ochronne, zapobiega uszkodzeniom mechanicznym a także gwarantuje stabilność wymiarową. Ostatni element, czyli posypka mineralna jest ostatnią warstwą papy, która stanowi ostateczną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi a także promieniami słonecznymi. Co więcej dzięki zastosowaniu odpowiedniej mieszanki minerałów może ona mieć różny kolor, dzięki czemu może spełniać również funkcje estetyczne. Także nawet papa może stanowić ozdobę domu i nie musi być nudna.
Zanim zdecydujemy się na użycie papy do pokrycia dachu dobrze jest się udać do miejsca jej sprzedaży aby uzyskać wszelkie niezbędne informacje i ewentualnie poradzić się specjalistów przed wyborem jej odpowiedniego rodzaju.