Trendy w kwestii rozwiązań aranżacyjnych wyznaczał już styl rustykalny. Po nim nastąpiła era modernizmu zaczerpniętego ze Skandynawii. Można zaryzykować tezę, iż style te przeplatały się ze sobą od lat, jednak żaden z nich na zagościł na dłużej w powszechnych gustach. Ostatnie doniesienia modowe mówią o rozwiązaniu łączącym oba wspomniane prądy, które jest zdecydowanie rewolucyjne. I w dziedzinie wystroju wnętrz nazywa się podobnie rewolucyjnie, a mianowicie – neofolk.
Neofolk jako styl czerpie z tradycji i osiągnięć kulturowych poszczególnych zakątków kraju. Niby nic w tym nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na owy wystrój składają się rozwiązania skrajnie nowoczesne, które często mają charakter radykalny. Wracając – folklor objawia się w trzech nurtach – kaszubski, kurpiowski oraz podhalański, dotychczas to te kultury brylują w kwestii neofolku. Można powiedzieć, że nieodłącznym elementem tego stylu są dekoracyjne dodatki w skład których wchodzą głównie wzory występujące na ścianach, meblach, poduszkach, czy naczyniach. Istotną rolę odgrywa ornamentyka i kolorystyka, styl czerpie z pasiaków, kwiatów i wycinanek, która są najbardziej uwypuklone na tle bieli, beżu, błękitu, czy grafitu. Dynamizmu i ożywienia zazwyczaj prostym i funkcjonalnym aranżom nadaje kilka wyrazistych barw zależnych od tradycji takiego regionu, jak np. czerwień, zieleń, czy żółć. Ciekawą alternatywą jest zastosowanie mebli rzeźbionych przez lokalnych artystów, takie rozwiązanie z pewnością nadaje wyjątkowości i unikatowości w przeciwieństwie do sieciowych projektów. Minimalistyczne formy urozmaicone motywami roślinnymi i dekoracjami nawiązującymi do tradycji są tylko częścią stylu neofolkowego. Druga strona medalu to zastosowanie rozwiązań nowoczesnych, a cała sztuka polega na odpowiednich połączeniach.
Ponadczasowa nowoczesność.
Modernizm zdaje się zaprzeczać sztuce folklorystycznej ze względu na swą surowość, chłód i brak zastosowania elementów stricte dekoracyjnych. Owszem – zdarza się, iż w stylach nowoczesnych dekoracje występują np. takie obrazy abstrakcyjne, jednak zazwyczaj w niewielkich ilościach i o uproszczonych kształtach. Celem wnętrz modernistycznych jest uzyskanie jak największej przestrzeni optycznej przy poczuciu swego rodzaju elegancji. Dużą rolę odgrywa w tej kwestii połączenia szkła, drewna oraz stali przy dopełnieniu chłodnych kolorów takich jak biel, czy szarość. Ponadczasowość tego stylu zapewnia zastosowanie form geometrycznych w sferze meblowej, jak również dekoracyjnej. Modernizm został zapoczątkowany na północy Europy i od późnych lat 70’ zbiera swe żniwo po dziś.
Przyjemne z pożytecznym.
Neofolk jako styl stosunkowo świeży znalazł uznanie zarówno u designerów, jak również u zwykłych ludzi, którzy coraz odważniej decydują się na podobne zastosowania. Rzeczywiście jest w tych aranżacjach wiele uroku i magii. Oba kierunku z pewnością się uzupełniają i przy odpowiednim dobraniu kolorów, wyposażenia, oraz elementów dekoracyjnych będą znakomitym połączeniem łączącym w sobie tradycyjne nawiązania i nowoczesne trendy. Zazwyczaj dotychczasowe style były ukierunkowane na funkcjonalność i praktykę, bądź wyłącznie walory dekoracyjne przyjazne oku. Neofolk stanowi fuzje tych alternatyw łącząc przyjemne z pożytecznym. Czy okaże się stylem łączącym zwaśnione gusta? Czas pokaże. Jedno jest pewne – obecnie jest to aranżacja wyznaczająca trendy.