woman
ogrzewanie

Metody na skuteczny montaż grzałek grzejnikowych

Stosowanie grzałek grzejnikowych jest rozwiązaniem problemów związanych z brakiem wydajności systemów grzewczych zwłaszcza w miesiącach wiosennych oraz letnich. Montaż optymalnej grzałki w grzejnikach – zwłaszcza łazienkowych pozwala rozwiązać większość tego rodzaju problemów oraz sprawić, że system grzewczy okaże się bardziej wydajny i ergonomiczny. W dzisiejszym artykule prezentujemy kilka prostych metod na montaż grzałki w poszczególnych wariantach grzejników łazienkowych. Zapraszamy do lektury!

Montaż na trójniku

Jest to wariant montażu w grzejnikach pionowych. W takich przypadkach grzałka wkręcana zostaje do dolnego otworu przyłącznego – pionowego kolektora grzejnika. Sposób montażu uwarunkowany jest oczywiście rodzajem stosowanych przyłączy grzejnikowym, a jednym z nich jest właśnie montaż na trójniku. Wariant ten najczęściej stosowany jest w przypadku występowania kolizji grzałki z zaworem powrotnym grzejnika. W związku z tym w otwór przyłączony należy wkręcić najpierw trójnik, zaś na przelocie zamontować grzałkę. Wówczas na rozgałęzieniu ulokowany zostaje zawór powrotny, który zmienia tym samym rozstaw podejść pod grzejnik zmniejszając go o około 7cm.

grzejnik

Bezpośredni montaż

Bezpośredni montaż w grzejniku możliwy jest wyłącznie w przypadku zastosowania na zasileniu zaworu grzejnikowego tzw. rurki nurnikowej. Tego rodzaju zawór jest zatem przyłączany od razu względem zasilenia oraz drogi powrotnej. W konsekwencji woda zasilająca grzejnik dopływa do niego rurką, a powraca szczeliną występującą pomiędzy rurką i gniazdem zaworu. Tego typu rozwiązanie umożliwia uzyskanie swobodnego dostępu do pozostałego otworu przyłącznego konstrukcji grzejnika w którym w sposób bezpośredni można ulokować tytułową grzałkę.

Montaż w kolektorze

Gama grzejników występujących pod zwyczajową nazwą „50 po osi”, która to została zaczerpnięta od rozmiaru rozstawu przyłączy charakteryzuje się zasilaniem środkowym. Grzejniki owej kolekcji posiadają drabinki zarówno pionowe, jak i poziome i doskonale nadają się do montażu grzałek. Owa konstrukcja pozwala na montowanie grzałki zarówno po lewej, jak i po prawej stronie grzejnika w dolnym otworze przyłącznym. Grzałka występująca w tym przypadku w kolektorze jest całkowicie bezpieczna w zastosowaniu.

heat

Montaż w zaworze grzejnikowym

Ten rzadki wariant metody montażu wymaga obecności specjalnego zaworu termostatycznego wyposażonego dodatkowo w przyłącze do grzałki. Konstrukcja pozwala zatem na przechodzenie grzałki przez zawór oraz zamocowanie w otworze przyłącznym dedykowanym właśnie zaworowi.

Montaż poziomy

Na koniec warto dodać, że istnieje również gama metod związanych z montażem poziomym, który jest stosowany przede wszystkim w przypadku grzejników żeliwnych członowych, stalowych i aluminiowych. W przypadku tychże konstrukcji montaż jest możliwy wyłącznie wtedy, gdy kolektory są poziome, drabinki zaś pionowe.

Tekst przy współpracy ze sklepem Sinkoplex, gdzie można kupić grzałki i elementy grzejne.