bar
Urządzanie wnętrz

Kuchnia z barem, czyli nowoczesne rozwiązania aranżacyjne

W przypadku niewielkich mieszkań o metrażu, który nie przekracza 40m kwadratowych mamy sporo ograniczeń aranżacyjnych, a kreowanie wnętrza w dużej mierze opiera się na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni oraz dodania funkcji optycznych. To niewątpliwie trudna sztuka, zwłaszcza w przypadku kuchni oraz salonów. W dzisiejszym tekście zaprezentujemy jedno ze współczesnych rozwiązań architektonicznych, które sprosta temu zadaniu, a mianowicie – kuchni z barem.

Barek kuchenny – estetyka oraz praktyczność

Niewielki – wąski barek kuchenny oddzielający kuchnię od salonu to coraz częściej stosowane rozwiązanie aranżacyjne zarówno we wnętrzach współczesnych, jak i klasycznych. Może posłużyć jako dodatkowy stół, a nawet może być jedynym stołem w tej przestrzeni. Podczas aranżowania kuchni nader często stajemy przed trudnym dylematem – zabudowa wielu schowków, czy stół? Niewielki barek sprawia, iż dylemat ten nie istnieje, bowiem zajmuje on niewiele przestrzeni znakomicie spełniając funkcje praktyczne. Warto pamiętać, że tego rodzaju bar kuchenny powinien być wyższy od tradycyjnego stołu przynajmniej o 20cm – dlaczego? Ponieważ wyższy barek będzie wymagał krzeseł barowych, które ze względu na smukłą konstrukcję zajmują znacznie mniej miejsca. W tego rodzaju krzesłach nie może zabraknąć podnóżek, które będą komfortowe i bezpieczne.
Barek kuchenny może występować również obok klasycznego stołu. Wówczas pełni on funkcje oddzielenia kącika kuchennego w którym przyrządzamy potrawy od kącika jadalnego w którym znajduje się stół. Nad barkiem można w tej sytuacji podwiesić niewielką półkę z zastawą naczyń przeznaczonych do alkoholu, co podniesie wrażenia estetyczne. Tego rodzaju rozwiązanie jest nader praktyczne i uniwersalne, a sprawdza się szczególnie w przypadku domowych imprez. Po inspiracje warto odwiedzić strony internetowe, na przykład artpasaz.pl czy dekorolka.pl.

Barek kuchenny – jaki materiał zastosować?

eggs
Większość tradycyjnych barów – nie tylko tych kuchennych jest z drewna. Do najczęściej stosowanych gatunków drewna zaliczamy dąb, orzech, jesion, heban, czy egzotyczne drewno – bubinga. We wnętrzach nowoczesnych – loftowych, czy skandynawskich prym wiedzie bar stworzony z kamienia – w większości przypadków jest to granit, choć nie brakuje również rozwiązań alternatywnych. Jednym z nich jest coraz popularniejsze szkło, które upodobali sobie zwłaszcza wielbiciele wnętrz futurystycznych oraz awangardowych. Wybierając materiał z którego powstanie nasz wymarzony bar, warto pamiętać, aby całość aranżacja pozostała spójna. Tak twierdzą designerzy z Alicją Sernas na czele :
„…Najpopularniejszym kontrastem stosowanym w kuchni jest zestawienie drewna oraz szkła. Warto pamiętać, że tu główne znaczenie ma rodzaj zastosowanego drewna. Powinno być ono ciemne, aby dodatkowo wykreować kontrast kolorystyczny – nie tylko materiałowy. Dominacja drewna w kuchni to naturalna konsekwencja wynikająca z przeznaczenia tego miejsca. To w kuchni czujemy się najbezpieczniej, to w kuchni czujemy się najbardziej swojsko i to już się nie zmieni…”shake