Designerskie trendy mają to do siebie, że ich forma przyjmuje strukturę kolistą. Jeszcze do niedawna rustykalizm był obśmiewany, a dziś wraca do łask nie tylko w domach, ale i niewielkich mieszkaniach. Podobnie rzecz się ma z loftem, który niegdyś wiódł prym w opuszczonych fabrykach, a dziś jest symbolem nowoczesności i alternatywy.
Materiały wracające do łask
Trendy odchodzą, wracają i znów odchodzą. Zdaje się, że w owej kolistości jedynym rodzajem architektury wnętrz, który nie przemija od dziesiątek lat jest styl skandynawski. Minimalistyczny trend wywodzący się z Półwyspu Skandynawskiego bazuje na określonych, a nawet radykalnych wzorcach. Czerpie z naturalnych połączeń kamienia, szkła oraz drewna. Cechą szczególną takich połączeń jest fakt, iż materiały te towarzyszą człowiekowi niemal od zarania dziejów. Skąd tak trwałe przywiązanie do tytułowych elementów? Pytamy o to architektkę wnętrz i designerkę – Joannę Królewską.
„Moim zdaniem rosnąca popularność kamienia, drewna i szkła jest konsekwencją współczesnego pędu życia. Statystyki nie kłamią, większość młodych osób zamieszkuje centra ogromnych aglomeracji. Wszechobecność zgiełku, spalin, betonu – to powoduje łaknienie i potrzebę natury nawet we wnętrzach niewielkich apartamentów. Efektem jest decyzja o gospodarowaniu materiałami naturalnymi pod postacią kamienia, szkła i elementów drewnianych, choć te coraz częściej są domeną warstwy dekoracyjnej, a nie jak kiedyś – użytkowej. Warto dodać, że styl skandynawski ze względu na swój minimalizm nadaje dodatkowej przestrzeni optycznej. Każdy metr powierzchni jest w przypadku mieszkań na wagę nie kamienia, a złota…”
Forma klasyczna
Współczesny trend opiewający w zastosowanie tytułowych materiałów posiada nieco odmienną formułę od tej klasycznej, np. Luksusowe Nieruchomości. W tym segmencie królują wszelkie niedoskonałości będące hołdem dla matki natury. Wyraźnie uwypuklone sęki w drewnie, wyżyłowane kamienie i awangardowe wycięte bryły szkła uderzają właśnie w ten ton. Nie oznacza to jednak, że aranżacji nie powinien towarzyszyć umiar. Warstwa naturalne powinna być zaakcentowana delikatnie, a wnętrze – jest to najczęściej salon powinien zachować swą pierwotną – użytkową funkcję. Należy pamiętać, że styl nowoczesny charakteryzuje się prostymi, geometrycznymi formami i wyrazistą gamą kolorystyczną. Kontrasty złożone z wiecznej czerni i nieustającej bieli są tu jak najbardziej pożądane. Stosowanie w warstwie praktycznej i dekoracyjnej wszelkiego typu sklejek i im podobnych substytutów zabija naturalizm jakim odznacza się współczesny styl skandynawski.