Urządzanie wnętrz

Jak zaaranżować małe mieszkanie w bloku

Małe mieszkanie w bloku niekoniecznie musi sztampowo wyglądać. Nawet niewielkie lokum  w starym budynku można ciekawie zaaranżować. Przykładów ciekawych rozwiązań nie brakuje.

Dobór kolorów

Dobranie odpowiednich kolorów do twojego małego mieszkanka w bloku, jest punktem wyjścia do jego dalszego urządzania. W zależności od koloru ścian w kuchni i pokojach, będzie dobierać się odpowiednie meble i dodatki.

Skoro metraż jest nieduży, trzeba optycznie lokum powiększyć. Sposobów na to jest kilka, a jednym z nich jest stosowanie jasnych kolorów. Dysponując tylko pokój z kuchnią, lepiej będzie wyglądać, jeżeli obydwa pomieszczenia pomalujemy na ten sam kolor. Także podłoga w niedużym mieszkaniu w bloku powinna, dla lepszego efektu estetycznego, być  w takim samym kolorze i tak samo wykonana.

Dobór mebli

Można powiedzieć, że im mniejsza przestrzeń, tym większym wyzwaniem będzie jej aranżacja. Mebli jednak nie można pominąć w planie urządzenia nawet małego mieszkania w bloku. Brzmi to banalnie, ale trzeba głęboko się zastanowić, jakie meble są nam niezbędne, bo wszystkiego na pewno zmieścić się nie da. Jeśli pozwala na to budżet, idealnym pomysłem będzie zamówienie odpowiednich mebli na wymiar. Będziemy mieć wtedy pewność, że przestrzeń będzie wypełniona przez meble, tak jak tego chcemy.

W przypadku, kiedy zasoby finansowe nie pozwalają na zamówienie mebli na wymiar, warto rozważyć dobranie mebli modułowych (do pokoju, ale w i kuchni można je wykorzystać). Ich wielką zaletą jest to, że można je dowolnie łączyć i dzięki temu zabudować wnętrze tak, że przestrzeń zostanie świetnie zagospodarowana. Małe mieszkanie oznacza, że trzeba w nim jak najlepiej wykorzystać każdy zakamarek oraz postawić głównie na funkcjonalność i wygodę. Wnęki zabudować i na przykład zrobić w nich szafę albo półki.

Styl i podział

Aranżując małe mieszkanie w bloku na takie, które ma się wyróżniać spośród wielu podobnych, pamiętać warto o spójności stylu, szczególnie pomieszczeń, które są połączone. Estetycznie powinno wszystko współgrać, sprawiać wrażenie mieszkania, które zostało urządzone w sposób przemyślany w szczegółach. Przesada w aranżacji nie popłaca.

Nawet jeśli jest niewiele przestrzeni do urządzenia, warto wyraźnie oddzielić strefy w mieszkaniu. Wydziel kącik do jedzenia, zadbaj o osobną strefę, w której będziesz odpoczywać, spać. Jeżeli pracujesz w domu, oddziel ten fragment od reszty, chociażby niedużym regałem. Niech wszystko ma swoje miejsce.

Funkcjonalność i minimalizm

Przydatne przy aranżowaniu małego mieszkania będą z pewnością rozmaite pojemniki. Czy to pojemna skrzynia w łóżku, czy kosze, które na pewno się przydadzą. Są przykłady aranżacji niewielkich blokowych mieszkań, w których skrzynia pełni jednocześnie funkcje przechowywania przedmiotów, a zamknięta służy jako stolik kawowy.

Koniecznie trzeba unikać gromadzenia przedmiotów i skupić się tylko na tym, co pozwoli nam najlepiej wykorzystać przestrzeń i jednocześnie uniknąć wrażenia małej przestrzeni życiowej. Podejście minimalistyczne jest wskazane. Oznacza to, że w mieszkaniu ma znaleźć się wyłącznie to, co służy do codziennego życia. W mieszkaniu ma się mieszkać wygodnie tu i teraz, a nie za 20 lub więcej lat.

Im więcej funkcji spełnia mebel, tym lepiej. Łóżko ma być zarówno dopasowane do metrażu, jak i dobrane pod kątem pełnienia funkcji w ciągu dnia. Z tego punktu widzenia patrząc, w małym mieszkaniu najlepiej sprawdzi się rozkładana wersalka. Odpowiednio dobrany stół może być zarówno wygodnym meblem kuchennym, jak i sprawdzić się w roli biurka do pracy.