sypialnia-minimalizm
Urządzanie wnętrz

Jak właściwie zaaranżować mieszkanie

To oczywiście truizm, ale do aranżacji mieszkania warto się przyłożyć i każdy detal uważnie przeanalizować. Od tego, jakich wyborów dokonamy na etapie planowana, w dużym stopniu zależeć będzie to, jak nam się będzie mieszkać. Aby tak nam się mieszkało, trzeba przestrzegać kilku żelaznych reguł przy aranżowaniu.

Projekt

Czy ktoś projektuje dla nas wnętrze, czy robimy to sami, należy zwrócić uwagę na to, aby mieszkanie było podzielone na strefy. Powinna być w nim strefa dzienna, w której pracujemy, a także strefa nocna. Podział ma być czytelny, bo ma to znaczenie na ogólną wartość estetyczną mieszkania. Dzienna powinna być zaaranżowana z myślą o tym, że nie tylko my będziemy z niej korzystać, lecz również będziemy przyjmować tam gości.

Dzieląc mieszkanie na strefy, trzeba mieć na uwadze takie aspekty, jak prawidłowe ich oświetlenie, kolor ścian, rzutujący na wrażenie przestrzeni (im jaśniejszy, tym mocniejsze wrażenie, że lokum jest większe), odpowiedni dobór mebli do koloru ścian, funkcjonalność lub wręcz wielofunkcyjność mebli oraz odpowiednia ich ilość. W salonie, czy kuchni będzie ich zapewne więcej niż w sypialni.

pokoj-przytulny

Styl

Istnieje co najmniej kilka popularnych stylów aranżacji wnętrz. Nie jest powiedziane, że trzeba się skupiać wyłącznie na jednym. Możliwe jest też wybranie poszczególnych elementów z paru sposobów i urządzenie lokum w stylu eklektycznym. Pamiętać jednak należy, że jeśli już się decydujemy na konkretny styl, trzeba trzymać się jego zasad. Obrazy posortowane według takich kategorii znajdziemy np. na:

W Polsce w aranżacji pomieszczeń stosowanych jest kilka stylów. Rosnącą popularność zyskują oparte na skromności, ekologiczności, bliskości z naturą style skandynawskie (np. szwedzki, fiński). Wzięcie ma też nawiązujący do życia wiejskiego, także cechujący się skromnością i prostotą styl rustykalny.