Organizacja w domu

Jak urządzić mieszkanie przyjazne czworonogom

Jeżeli częścią naszej rodziny będą albo są pies lub kot, powinniśmy odpowiednio zaaranżować mieszkanie. Da się to zrobić tak, że zarówno nam będzie w nim wygodnie, jak i nasi pupile będą zadowoleni, że wzięliśmy pod uwagę ich przyzwyczajenia.

Legowisko

Łóżko dla psa lub kota to przedmiot, od którego warto zacząć urządzanie mieszkania albo domu, w którym są czworonogi. Zwierzę będzie w spędzać wiele czasu i musi czuć się w legowisku komfortowo. Podaż legowisk na rynku jest ogromna. Można wybrać takie, które będzie doskonale komponować się z wystrojem mieszkania, a do tego będzie też nowoczesne. Kolorów legowisk jest niemal cała paleta. Można wybrać łóżko dla pupila  takim odcieniu, że zrzucana przez niego sierść będzie niemal niewidoczna. Ważne, aby wyściółka legowiska była z odpowiedniego materiału, wygodna.

Twarda posadzka

Jeżeli jeszcze jest się przed wyborem miejsca w domu lub mieszkaniu, które przeznaczone będzie dla psa lub kota, jeśli tylko mamy możliwość lepiej zdecydować się na taką lokalizację legowiska, która znajduje się na twardej posadzce, odpornej na zarysowania. Masz w domu panele albo delikatne parkiety, masz jak w banku, że dość szybko zostaną zarysowane.

Poza umieszczeniem legowiska na twardej posadzce trzeba wziąć pod uwagę to, ile przestrzeni znajduje się wokół niego. Powinno być jej na tyle dużo, aby zwierzę mogło swobodnie się poruszać oraz pobawić. Właściciel psów powinni umieszczać legowisko dla czworonoga blisko drzwi wejściowych, co ułatwi utrzymanie porządku po spacerze.

Z kotami sprawa wygląda tak, że możemy wprawdzie umiejscowić jego kojec w konkretnym miejscu w mieszkaniu czy domu, lecz nie przywiązuje się on tak bardzo do miejsca, jak pies i będzie spać tam, gdzie zapragnie. Nie bez powodu mówi się, że koty chodzą własnymi drogami. Jeżeli lubi uciąć sobie drzemkę na górze szafy, zadbajmy zawczasu, żeby nie było tam przedmiotów, które mogłyby się potłuc.

Jeśli mieszka się w domu jednorodzinnym z ogrodem, warto rozważyć drzwi wyjściowe z otworem i specjalną klapką, przez którą zwierzę będzie mogło samo wychodzić na zewnątrz.

Kanapa i łóżko

Tak naprawdę, tylko nieliczni zarzekający się, że nie pozwolą kotu lub psu na siedzenie na kanapie albo na łóżku, dotrzymuje tego przyrzeczenia. W rzeczywistości zwierzak dość szybko wyleguje się z właścicielem na kanapie albo razem z nim ucina sobie drzemkę w łóżku. Kot i pies oznacza sierść w domu. Mając tego świadomość, należy dobrać obicia z tkanin, które dobrze komponują się z sierścią zwierzaka oraz są odporne na plamy i zabrudzenia. Zalecane są skóra i materiały skóropodobne.

Dywany i tapicerka

Nie poleca się stosowania w mieszkaniu, w którym mieszkają czworonogi miękkich dywanów z długim włosem, bo ich czyszczenie będzie katorgą. Jeśli już chcemy koniecznie coś położyć na podłodze, niech będzie to wykładzina, dająca się łatwo wyczyścić i odkurzyć.

Jedzenie, higiena

Miski dla psa lub kota najlepiej jest postawić w kuchni, bo w niej najprawdopodobniej jest posadzka, którą łatwo jest wyczyścić. Trzeba pamiętać o misce na wodę (regularnie uzupełnianej) i o misce na jedzenie. W przypadku kota konieczne jest też postawienie kuwety, do której zwierzak będzie miał swobodny dostęp. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą rozważyć postawienie misek z piciem i jedzeniem na zewnątrz. Właściciele kota muszą pamiętać o regularnym czyszczeniu kuwety.

Zabezpieczenie przed zwierzakiem

Uniwersalnej metody, która pozwoliłaby skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed szkodami, jakie może wyrządzić pies lub kot, nikt jeszcze nie wymyślił. Właściciele znają jednak przyzwyczajenia zwierzaka i na tej podstawie mogą w pewnym stopniu zabezpieczyć wnętrze domu. Można też stosować barierki odgradzające odpowiedniej wysokości, jeżeli w domu jest małe dziecko. Gdy chcemy zapobiec otwarci jakiegoś pomieszczenia przez psa lub kota, lepiej wybrać okrągłe klamki, których zwierzę samo nie będzie w stanie otworzyć.