kolorowa-sciana
Urządzanie wnętrz

Farba magnetyczna – co warto o niej wiedzieć przed zastosowaniem?

To ciekawe rozszerzenie, które warto czasem dodać do klasycznej farby tablicowej. Farba magnetyczna może doskonale sprawdzić się w wielu sytuacjach i miejscach. Wbrew pozorom, nie tylko w pokoju dziecięcym. Dlaczego warto się przyjrzeć temu rozwiązaniu? Między innymi ze względu na prostotę – bo przecież pomalowanie ściany farbą nie należy wcale do trudnych czynności.

Jak to działa, że przyciąga?

Na powierzchni ściany, która zostanie pokryta farbą magnetyczną, tworzy się konkretna powłoka, która odpowiada za przyciąganie magnesów. Na podobnej zasadzie, jak na niezabudowanych drzwiach lodówki. Warto podkreślić, że jeśli chodzi o farbę magnesową, mamy do czynienia z pełnym bezpieczeństwem użytkowania. Są to farby, które pozbawione zostały szkodliwych rozpuszczalników, nie występuje w nich też ołów, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo ich stosowania. Co znajdziemy w składzie tych farb zamiast szkodliwych elementów? Przede wszystkim – cząsteczki żelaza. To właśnie one odpowiadają za magnetyczne właściwości farby, przyciągają magnes. Warto podkreślić, że dla uzyskania wysokiej trwałości tej magnetycznej struktury, dobrze jest położyć kilka warstw farby. Co ciekawe – w większości przypadków magnetyczna farba jest farbą podkładową. W związku z tym, możemy zastosować na nie farbę dekoracyjną. Więc jeżeli mamy do czynienia z aranżacją, w której nie chcemy stawiać na oczywiste kolory, farba magnetyczna sprawdzi się wprost idealnie. Co ciekawe, można połączyć tę farbę swobodnie z tablicowa, dzięki czemu uzyskamy efekt w postaci magnetycznej, kredowej tablicy. Takie dwa w jednym.

Szukasz innych pomysłów na dekoracje? Tutaj sprawdź różne wzory fototapet na ścianę w dobrych cenach.

Gdzie szukać farb magnetycznych?

Popularyzacja tego rozwiązania w ostatnich latach sprawiła, że zwiększyła się dostępność tych farb. Praktycznie rzecz biorąc, znajdziemy ją w każdym markecie budowlanym, a także w wielu innych sklepach, na przykład z dekoracyjnymi artykułami. Poza tym, swobodnie zamówimy farby przez internet. Czym kierować się przy wyborze? Na pewno kryterium nie powinna być tylko i wyłącznie cena. Chodzi o to, że mamy do czynienia z bardzo dużym wyborem farb o podobnych właściwościach, różniących się oczywiście pewnymi dodatkami. Systemy i technologie stosowane w tych farbach są w rzeczywistości podobne do siebie, ponieważ w każdym przypadku, producenci tworzą te farby w taki sam sposób.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Efekt zastosowania farby magnetycznej nie będzie taki sam jak przy farbie tablicowej. Jej moc przyciągania przy jednej warstwie wcale nie będzie duża. W związku z tym, zaleca się nałożenie 2 a nawet więcej warstw. Dodatkowo, do tej farby należy wykorzystywać magnesy o dużej sile. Jeśli już wieszamy na ścianie jakieś przedmioty, powinny one być lekkie. Ciężkie przedmioty będą odpadały od ściany, co może być dosyć przykrym doświadczeniem. Na przykład, gdy ktoś dostałby w głowę. Gdy będziemy o tym pamiętać, wykorzystywanie farby magnetycznej będzie się wiązało z pełną frajdą. Dzięki temu, będziemy w stanie maksymalnie skorzystać z zalet, które oferuje ta farba. A trzeba przyznać, że na polu kreatywności stwarza naprawdę bardzo dobrą przestrzeń do twórczych aranżacji.