budowa
bloczki betonowe

Bloczki budowlane – czym się wyróżniają?

Jeśli zabieramy się za budowę jakiegokolwiek budynku, prędzej czy później spotkamy się z materiałem, jakim są bloczki budowlane, gdyż jest to najprostszy, małogabarytowy materiał stosowany w gospodarce budowlanej. Ich zastosowanie nie różni się wiele od tego, jakim cechuje się zwyczajna cegła; są dosyć uniwersalne i – jak można się domyślić – stosuje się je w wielu wypadkach. Najpopularniejszych dla nich zastosowaniem są różnej maści ściany konstrukcyjne: zewnętrzne, wewnętrzne, ale również działowe i fundamentowe.

Czym jest bloczek budowlany?

Jeśli mielibyśmy mu się przyjrzeć, zauważymy, że kształtem przypomina regularną cegłę – może jest trochę od niej większy. Bloczki budowlane to prostopadłościany o różnych wymiarach i cechach, które później determinują ich zastosowanie. Mogą zapewniać lepszą termoizolację, być wytrzymalsze lub odporne na większy nacisk. To ostatnie podawane jest jako klasa bloczków – określa ona, jak wielką siłę nacisku wytrzyma nasz bloczek, zanim pęknie lub ulegnie innemu uszkodzeniu.

Bloczki budowlane i ich rodzaje

Wyróżniamy kilka modeli bloczków budowlanych, ze względu na to, z jakiego materiału powstały. Najpopularniejszym jest oczywiście bloczek betonowy. są dostępne w bardzo różnych wymiarach, które uzależnione są od producenta, a ich wytrzymałość bardzo często opiera się na betonie, jaki zastosowano przy ich wyrobie. Ten typ bloczków bardzo często wykorzystuje się w pracach fundamentowych i do konstrukcji wymagających sporej wytrzymałości.

budowa

Innym surowcem, z jakiego robione są bloczki, jest keramzytobeton. Jest to materiał stworzony na bazie betonu, połączonego z kruszywem porowatym. Od razu zauważymy różnicę w wadze tego typu bloczka, jeśli porównamy go ze zwykłym, betonowym. Cechuje się on również większą termoizolacyjnością, a stosuje się go praktycznie w tych samych sytuacjach, co betonowego.

Na rynku możemy znaleźć również bloczki z autoklawizowanego betonu. Cechują się dużo większym wyborem rozmiarówek, niż dwa poprzednie, ale znowu cierpią z powodu większej wrażliwości na wilgoć. Z tego powodu nie stosuje się ich w ścianach piwnicznych, podziemnych.

Sprawdź także: https://elektromaniacy.pl/ i https://epasjonaci.pl/