dom

Bloczki betonowe nie tylko na fundamenty

Bloczki betonowe są bardzo popularnym i chętnie wykorzystywanym materiałem w budownictwie. Kojarzą się przede wszystkim z budową ścianek fundamentowych pod obiektami budowlanymi jako alternatywa dla tradycyjnych lanych fundamentów betonowych.

Bloczek betonowy — specyfikacja

Jak sama nazwa wskazuje, bloczek betonowy jest kawałkiem betonu w kształcie prostopadłościanu. Najczęściej do jego produkcji wykorzystywany jest beton w klasie B20, jednak produkowane są również bloczki betonowe w klasie B15 i B25. Klasy betonu są wyznacznikiem wytrzymałości końcowej produktu. Oferta bloczków betonowych jest szeroka i nie ogranicza się jedynie do wytrzymałości, ale obejmuje również zróżnicowanie wymiarowe. W zależności od potrzeb można wykorzystać bloczki o wymiarach 38 x 25 cm, 38 x 14 cm lub 38 x 12 cm. Waga elementów z reguły nie przekracza 30 kg, dzięki czemu prace budowlane przeprowadzane są sprawnie bez potrzeby użycia specjalistycznego sprzętu.

Solidny fundament to podstawa

Fundament jest tą częścią budynku, która dźwiga całą konstrukcję. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, aby był wykonany zgodnie z obliczeniami architekta sporządzającego projekt oraz z przeznaczonych do tego celu materiałów najwyższej jakości. Kiedyś najpopularniejszą metodą było wylanie betonu do gruntu lub przygotowanych szalunków. Wraz z pojawieniem się bloczków betonowych zadanie to stało się znacznie prostsze, tańsze i bardziej precyzyjne. Wykazują dużą odporność na ściskanie i wilgoć, a zastosowanie ich gwarantuje optymalną wytrzymałość całej konstrukcji.

Bloczki betonowe w ogrodzie i nie tylko

Uniwersalność i niezbyt wygórowana cena tego materiału budowlanego sprzyja uruchomieniu wyobraźni. Oprócz fundamentów, z bloczków wznoszone są piwnice, garaże, zewnętrzne lub wewnętrzne ściany konstrukcyjne, czy podmurówki. Często pozostałości bloczków po budowie wykorzystywane są do wykonania elementów małej architektury w ogrodzie. Ponieważ są łatwe w obróbce i bez kłopotu można w nich wiercić, czy przycinać je piłą, z powodzeniem mogą posłużyć do budowy elementów ogrodzenia, murków, a nawet nowoczesnych kwietników, grilla lub siedzisk.

Szukasz rajstop? Wejdź na https://lores.pl/produkty/rajstopy/