biel
Urządzanie wnętrz

10 wskazówek dla początkujących designerów – Część 1

Początkujący aranżerzy wnętrz ze względu na brak doświadczenie wielokrotnie zderzają się ze ścianą. Ścianą w sensie metaforycznym oraz dosłownym, bo zdarza się, że podstawy związane z kreowaniem wystroju danych pomieszczeń w dużej mierze uwarunkowane jest aranżowaniem ścian oraz powierzchni płaskich. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy 10 wskazówek dla początkujących designerów dzięki którym tytułowa czynność będzie znacznie bardziej prosta i skuteczna.

Wskazówka 1 – Projekt przestrzeni

Każda – nawet najdrobniejsza zmiana aranżacyjna rozpoczyna się od wykonania rzetelnego projektu. Na ten plan składa się przede wszystkim liczba pomieszczeń, ich przeznaczenie oraz funkcje, które powinny spełniać w ramach prowadzenia aranżacji. Każdy obiekt powinien być podzielony na dwie strefy – prywatną oraz publiczną. Strefa prywatna związana jest z upodobaniami osób w niej przebywających, zaś publiczne pełni funkcję reprezentacyjną. To od tego podziału rozpoczyna się kreowanie czytelnego projektu.

Wskazówka 2 – Promienie słoneczne

Promienie słoneczne – innymi słowy światło dzienne, to podstawowy instrument w walce o uzyskanie dodatkowej przestrzeni optycznej. Podstawowa zasada mówi o tym, by wpuszczać do wnętrz jak najwięcej światła dziennego. To właśnie promienie słońca zwiększają przestrzeń oraz wprawiają nas w lepsze samopoczucie. Do podstawowych metod związanych ze zwiększeniem poziomu światła dziennego zaliczamy wyzbycie się ciężkich zasłon oraz rolet, a także montaż okien wielkoformatowych o ile jest to możliwe. Istotne znaczenie ma także kontrast kolorystyczny pomieszczeń.

Wskazówka 3 – Kluczowa równowaga

Aranżowanie wnętrz we współczesnym wymiarze jest silnie związane z unikaniem tzw. przeładowania. Nagromadzenie elementów dekoracyjnych, sprzętów, mebli, a nawet barw z pewnością nie uczyni naszego mieszkania bardziej atrakcyjnym. Dekoracje wnętrz dostępne na stronach https://www.dekorolka.pl/ oraz http://artpasaz.pl/ Kluczowym aspektem jest w tym przypadku uzyskanie równowagi. Jak ją uzyskać? Przede wszystkim należy trzymać się cech szczególnych danego stylu oraz ustawić punkt centralny wespół ze stosowaniem układów obocznych.

kwiat

Wskazówka 4 – Zabawa z rytmem

Wspomniany układ obocznych to nic innego jak dodatki stosowane w ramach uwypuklenia punktu centralnego. Stare porzekadło mówi, iż diabeł tkwi w szczegółach i doskonale widać to na przykładzie stosowania detali w aranżowaniu wnętrz. Rytm aranżowania określa zatem sposób poruszania się danego pomieszczenia. Jego uzyskania ma natomiast związek ze stosowaniem powtarzalnych, bądź odpowiednio wykreowanych wzorów, barw i elementów dodatkowych. Zabawa rytmem pozwala uniknąć chaosu oraz daje możliwość efektywnego ujednolicenia wnętrza.

Wskazówka 5 – Zaufaj bieli

Kreowanie gam kolorystycznych to kluczowa umiejętność każdego – wytrawnego designera. Rozpoczynając przygodę z tworzeniem wnętrz należy zatem korzystać z barw uniwersalnych – innymi słowy bezpiecznych. Jedną z tych barw jest oczywiście biel, a to ze względu na fakt, iż współgra ona z każdym innym kolorem i jego odcieniem. Stosowanie bieli pozwoli zachować przytulność oraz zwiększenie optyczne wnętrza, ale należy uważać, żeby nie przeszarżować. Wnętrza zbyt sterylne i chłodne zdecydowanie osiągną skutek odwrotny.